lifestyle

09 / 09 / 2019   •   lifestyle   •   4 min

5 důvodů proč plavat


Vymlouváte se, že jste na sport příliš unavení? Nebo že nemáte finance na drahé sportovní vybavení? Plavání je skvělou volbou i pro lenochy. Protože ve vodě musí klást tělo odpor, zapojují se při něm mnohem aktivněji všechny svaly a hodina strávená plaváním je tak mnohem vydatnější na spálené kalorie. Navíc k tomu nepotřebujete nic víc než plavky, případně plavecké brýle. A bonus? Po plavání se budete cítit dočista jako znovuzrození.

Ulevíte zádům

Naše páteř bývá většinu dne přetěžovaná. Sedíme v autě, v práci i u počítače a naše záda tím trpí. Plavání je ideální sport, díky kterému protáhnete páteř a hlavně posílíte ochablé zádové svalstvo. Pokud vás často bolí záda, není nic lepšího, než si chodit dvakrát do týdne zaplavat.Už brzy ucítíte, že po bolesti není ani památky. Samozřejmě je ale potřeba dbát na správnou techniku plavání a nezvedat hlavu moc vysoko, aby naopak nedošlo k přetěžování krční a bederní páteře.

Shodíte kila

Během plavání se zapojují snad všechny svaly na těle, nejvíce zabírají ruce, ramena i nohy, ale také břišní a zádové svaly. Protože voda klade větší odpor, spálíte během jedné hodiny v bazénu asi 4 x více kalorií než na suchu. Jestliže chcete hubnout, plavejte alespoň 50 minut, a to intenzivně, v rychlém tempu - zbavíte se tak asi 600 kilokalorií. Nejvíce tuku přitom spálíte při plavání stylem prsa.

Plavání je pro všechny

Protože ve vodě nezatěžujete klouby ani vazy, hodí se plavání i pro velmi obézní lidi, kteří mají například při běhání či aerobiku problémy. Pozvolné plavání se doporučuje i kardiakům, protože posiluje srdce a cévy a zároveň zvyšuje kapacitu plic. Pobyt ve vodě je zkrátka vhodný úplně pro všechny – batolata, nastávající maminky, seniory, ale i pacienty s artrózou, po úrazech a léčící si pohybový aparát.

  1. Odplavou vám starosti

Jen si to představte – s každým vaším tempem a ponořením do průzračné vody jako by všechny vaše starosti a problémy rázem také odplavaly. Jestliže se cítíte ve stresu, je tento druh pohybu pro vás ideální. Uvidíte, že po hodince strávené v bazénu se budete cítit příjemně unavení a zároveň psychicky odpočatí.Pokud chcete podpořit relaxační účinky, zakončete plavání krátkým pobytem v páře, nebo si dopřejte saunu.

Děláte něco pro zdraví

Díky pravidelnému plavání ve vodě o teplotě 26 stupňů se otužujete, a tím posilujete imunitní systém. Tím se snižuje riziko, že se nachladíte nebo chytnete chřipku. Lidé, kteří navštěvují bazény, jsou údajně méně náchylní na onemocnění horních cest dýchacích. Jestli se chcete také otužovat, začněte plavání krátkým osprchováním pod vlažnou až studenou vodou.

 Eva


DALŠÍ ČLÁNKY

Jak dlouho zůstávat v sauně?

Jak dlouho zůstávat v sauně?

Po pěti minutách se spouští pocení, deset minut je optimální. Rozhoduje ale to, jak se cítíte. 

5 důvodů proč plavat

5 důvodů proč plavat

Vymlouváte se, že jste na sport příliš unavení? Nebo že nemáte finance na drahé sportovní vybavení? Plavání je skvělou volbou i pro lenochy...

5 tipů jak vyzrát na pitný režim

5 tipů jak vyzrát na pitný režim

Že by měl člověk pít dřív, než až když dostane žízeň, ví díky osvětě odborníků snad každý. Jenže jak to udělat, když jste přes den tak zaneprázdnění, že ...