saunování

24 / 06 / 2019   •   saunování   •   3 min

Co se děje s tělem v sauně?


Při vstupu do sauny se dostáváme do místnosti, kde panují velice rozdílné teploty - zatímco nad zemí se vzduch pohybuje kolem 50°C, pod stropem může dosahovat až 100°C.  A co na tyto extrémy říká naše tělo? 

I takto vysoké teploty tělo dobrovolně snáší především díky tomu, že se přirozeně ochlazuje pocením. Jak jistě všichni víme, lidské tělo nemá všude stejnou teplotu. Nejvyšší a nejstálejší panuje kolem hlavy a trupu, krajní oblasti (ruce, nohy, prsa, uši) se mnohem více přizpůsobují okolním teplotám, takže rozdíl mezi jednotlivými částmi těla může být až šest stupňů.

Ve chvíli, kdy se tělo ocitne v sauně, tj. ve vysoké teplotě, spustí horečnou činnost ve snaze vše vyrovnat. To znamená rozšíření cév, několikanásobný přívod krve do kůže, který se projevuje zčervenáním. Potní žlázky podávají rekordní výkony a díky prokrvení se uvolňují a zlepšují dýchací cesty.

Pocením se z těla dostávají škodlivé látky, lidské tělo získává větší odolnost a je schopno tvořit protilátky. Zklidňuje činnost srdce, ustupují bolesti kloubů a svalů, regenerují se zažívací orgány a stěny mozkových cév a také ustupují migrény. Sauna uklidňuje a tlumí předešlé rozrušení, tísnivé pocity, nervozitu či nespavost.
 

Sauna je zcela jistě a bez pření ta nejdokonalejší očista, jak duševní, tak fyzická. Naprosto člověku uvolní a detoxikuje tělo, posílí imunitu, ztlumí bolest a také potlačí nespavost. A hlavně přináší nádherný pocit uvolnění a harmonie, celý den potom prožijete ve fyzické i psychické pohodě.

Samozřejmě pokud máte nějaké zdravotní obtíže trvalejšího rázu, je nejlepší se poradit s lékařem. Když se jedná o nachlazení je to padesát na padesát. Hop anebo trop. Zkrátka sauna buď pomůže anebo přitíží. V sauně se dá opravdu zhubnout, ale budete lehčí pouze o tekutiny, které jste vypotili. V tu chvíli může být člověk skutečně o půl kilogramu lehčí, ale jakmile se napije vše je zpět.

Ať už je to finská sauna nebo kterákoli jiná, rozhodně přináší klid a uvolnění. Čas se na chvíli zastaví, život zpomalí a starosti odplynou. Co víc si člověk v této uspěchané době může přát?

 Michaela


DALŠÍ ČLÁNKY

Jak dlouho zůstávat v sauně?

Jak dlouho zůstávat v sauně?

Po pěti minutách se spouští pocení, deset minut je optimální. Rozhoduje ale to, jak se cítíte. 

5 důvodů proč plavat

5 důvodů proč plavat

Vymlouváte se, že jste na sport příliš unavení? Nebo že nemáte finance na drahé sportovní vybavení? Plavání je skvělou volbou i pro lenochy...

5 tipů jak vyzrát na pitný režim

5 tipů jak vyzrát na pitný režim

Že by měl člověk pít dřív, než až když dostane žízeň, ví díky osvětě odborníků snad každý. Jenže jak to udělat, když jste přes den tak zaneprázdnění, že ...